Czyszczenie tapicerki – Metody

Na temat środków chemicznych, sposobów i metod czyszczenia zostało powiedziane bardzo dużo. Począwszy od tych najprostszych przy użyciu wody, szamponu oraz szczotki ryżowej poprzez bardziej wyszukane, do których wykorzystano: szorowarki, odkurzacze, wytwornice parowe, dyski, pistolety, sorbenty, turbo szczotki, bonety i inne mniej znane gadżety, kończąc na ekstremalnie „hardkorowym” wykorzystaniu urządzeń wysokociśnieniowych i wody.

Decydując się na jedną z tych metod sami musimy zdecydować jaki chcemy uzyskać efekt czyszczenia. Czy ma to być trwałe usunięcie zabrudzeń, powierzchowne a może tylko zamaskowanie ze względu na chęć pozbycia się danego przedmiotu bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z czyszczeniem. Opisując poniżej niektóre z wybranych metod czyszczenia chcemy, aby Państwo potraktowali to jako ciekawostkę. Są to tylko nasze opinie i spostrzeżenia, z którymi nie muszą się Państwo zgadzać. Wiadomo, że każdy będzie trwał przy swoim, broniąc swych racji jakie to nie jest oh ah eh – nic na siłę.

Czyszczenie za pomocą pistoletu i sprężonego powietrza

Pierwszym urządzeniem jakie chcieliśmy przedstawić jest pistolet do czyszczenia tapicerki pod wdzięczną nazwą Tornador. Można go nabyć na aukcjach internetowych za niewiele ponad 250zł. W połączeniu ze sprężarką o wydajności powietrza ok 300 l\min, ciśnieniu roboczym 5-8 bar oraz małym zapotrzebowaniu na środki czyszczące otrzymujemy „Demona Czystości”.

Metoda ta polega na rozpuszczaniu zabrudzeń przy użyciu środków chemicznych i pod wpływem ciśnienia powietrza przemieszczeniu ich w głąb czyszczonego materiału. Według naszej opinii i spostrzeżeń, sposób ten nie ma nic wspólnego z czyszczeniem, polega tylko na odsuwaniu i maskowaniu problemu. Mówią, że podobno w przyrodzie nic nie ginie, tak samo jest w przypadku brudu to, że go nie widać to nie oznacza, że go nie ma. Czyszcząc tą metodą samochód z mocno zabrudzoną tapicerką a w szczególności po śladach z nikotyny czy potu, możemy być pewni, że w krótszym lub dłuższym czasie odwdzięczy się nam w postaci pojawiających się plam lub nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, nasilających się w porach deszczowych kiedy jest dużo wilgoci w powietrzu. Metoda ta to rewelacyjny sposób na maskowanie brudu, dla osób zajmujących się handlem używanymi pojazdami, komisami samochodowymi lub meblowymi.

Zalety:

 • tani koszt urządzenia
 • szybkie schnięcie czyszczonej powierzchni
 • małe zużycie środków czyszczących
 • łatwość zastosowania

 

Czyszczenie na sucho za pomocą proszku

Metoda ta polega na rozsypaniu na czyszczoną powierzchnię suchego proszku lub mieszaniny proszku i wiórków nasączonych detergentem oraz intensywnym wcieraniem przy użyciu szczotki. Preparat pozostawiamy na ok. pół godziny i zbieramy odkurzaczem. Koszty jakie musimy ponieść przy zakupie tego typu środków to przedział w granicach 20 – 50 zł za opakowanie. Z zapewnień jednego z producentów tego typu środków umieszczonych na opakowaniu dowiadujemy się, że jest to produkt wyjątkowy, zawierający specjalną formułę a stosowanie jego zapewni nam proste i skuteczne usuwanie zabrudzeń. Środek zadba o świeżość włókien oraz zapobiegnie utracie kolorów. To by było na tyle teorii. Rzeczywistość już nie wygląda tak kolorowo. Efekty jakie możemy uzyskać po zastosowaniu tego produktu są bardzo słabe a w wielu przypadkach wręcz niezauważalne. Usunięcie proszku przy użyciu odkurzacza jest bardzo uciążliwe a z niektórego rodzaju wykładzin wręcz niemożliwe. Pozostaje nam wypłukanie resztek proszku przy użyciu odkurzacza piorącego lub przebywać w zapylonym pomieszczeniu o ostrym nieprzyjemnym zapachu.

Czyszczenie i dezynfekcja suchą parą

Rewelacyjna metoda, bardzo dobrze sprawdzająca się w usuwaniu oraz rozpuszczaniu ciężkich zabrudzeń pochodzenia organicznego bez użycia detergentów z miejsc trudno dostępnych w gastronomi oraz do czyszczenia pomieszczeń i urządzeń sanitarnych odpornych na działanie wilgoci, podwyższonej temperatury oraz wszędzie tam gdzie nie można stosować chemii. Metoda ta została zaadaptowana również przez firmy do czyszczenia i dezynfekcji wykładzin, dywanów oraz elementów tapicerowanych.


Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że temperatura pary wodnej wydobywającej się z urządzenia w tak bliskim kontakcie z materiałem czyszczonym osiąga 95 – 100ºC. Mimo to, większość materiałów czyszczonych tym sposobem bez problemu zniesie tak wysoką temperaturę gdzie 40ºC to temperatura zalecana dla prania przez producentów tkanin, lecz część z nich zbiegnie się, odkształci lub odbarwi. W tapicerkach samochodowych mogą wystąpić problemy z elementami, na których materiał był naklejany. Ważną rzeczą jest powierzchnia czyszczona, powinna ona być wolna od detergentów aby uniknąć problemów po wyschnięciu ze smugami lub przebarwieniami.

Dezynfekcja – proces, który możemy wykonać przy użyciu metody:

 • termicznej,
 • termiczno – chemicznej
 • chemicznej

Używając parownicy, dezynfekcja powinna przebiegać z wykorzystaniem pary wodnej o temperaturze co najmniej 100 – 110ºC i ciśnieniu 0,5 bara oraz określonym czasem działania na dane miejsce. Drobnoustroje żyjące w naszym środowisku charakteryzują się tym, że różnią się od siebie wrażliwością na działanie czynników chemicznych i fizycznych przez co czas jaki jest potrzebny do przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji może trwać od kilku minut, aż do kilku godzin w przypadku niektórych drobnoustrojów. Dla większości wirusów żyjących w naszym otoczeniu czas jaki jest potrzebny do przeprowadzonej skutecznej dezynfekcji przy temp 100ºC to od 2 do 5 min dla określonego miejsca działania.

A oto co znalazłem: Dezynfekcja tapicerki przeprowadzana za pomocą pary. Akcja rozpoczyna się od 6:25.

Na filmie, widzimy osobę łamiącą wszelkie zasady higieny i bezpieczeństwa pracy. Przyglądając się uważnie, możemy zauważyć jak pracownik wykonujący czynności bez żadnego zabezpieczenia takiego jak obuwie ochronne z narażeniem zdrowia macha sobie frywolnie z prawa na lewo lancą, co jakiś czas mając ją tuż pod stopami. Chyba jest posiadaczem skarpet żaroodpornych albo ma nogi ze stali.

Zadajmy sobie pytanie, czy dezynfekcja za pomocą pary w przypadku tego typu materiałów oraz takim sposobem wykonania, jest czynnością skuteczną?
Czy może nic nie dającą, pomagającą jak kadzidło umarłemu lub stwarzającą lepsze warunki poprzez zwiększanie wilgotności tak potrzebnej do rozwoju drobnoustrojów?

Aby się o tym przekonać należało by poddać próbkę przed i po laboratoryjnemu badaniu.

A co wy o tym sądzicie?

 

Czyszczenie na mokro

Przy zastosowaniu odkurzaczy piorących lub odkurzaczy z możliwością odsysania cieczy, metoda ta jest jedną z najczęściej stosowanych ze względu na dużą skuteczność, możliwości użycia różnych rodzajów środków czyszczących, doboru ich stężenia, a także regulowaniem temperatury podawanych roztworów. Dzięki użyciu nośnika chemii i brudu jakim jest woda dozujemy środki chemiczne na czyszczone materiały a następnie pozbywamy się rozpuszczonych zabrudzeń nie tylko tych widocznych powierzchownie, ale także tych, które wniknęły w głąb materiału. To one w większości odpowiadają za nieświeży, zatęchły zapach nasilający się w okresie podwyższonej wilgotność powietrza oraz powstawanie szarych otoczek, plam i zacieków na tkaninach podczas wysychania tapicerki po nieprawidłowym wypłukaniu z zabrudzeń lub w momencie kiedy zdarzy się nam rozlać napój lub nawet czystą wodę .

 • bardzo duża skuteczność w usuwaniu zabrudzeń
 • wymagana wiedza z zakresu stosowania odpowiednich środków chemicznych do danych materiałów
 • znajomość materiałów które można poddać czyszczeniu na mokro

8 comments on “Czyszczenie tapicerki – Metody

 1. Początkujący on said:

  Artykuł mógłby być ciekawy, ale poza krytykowaniem wszystkich wymienionych sposobów czyszczenia, nie dowiedziałem się nadal jak skutecznie wyczyścić tapicerkę.
  Można liczyć na oświecenie?

  • Jak-wyczyscic.pl on said:

   Witam, w tym artykule są tylko i wyłącznie przedstawione poszczególne metody czyszczenia, sposób ich działania, wady i zalety. Co jakiś czas do artykułu będą dodawane kolejne rozwiązania a o tym na jakie czytelnik się zdecyduję będzie zależało tylko i wyłącznie od niego.

   Jeżeli oczekuje Pan gotowego, w naszej opinii optymalnego sposobu na wyczyszczenie tapicerki to proszę uzbroić się w cierpliwość. Pojawi się on w dziale „porady”.
   Pozdrawiam

   • Czyszczenie parą to drugie tornado. Kompletna bzdura. Twierdzenie o dezynfekcji jest bzdurą do kwadratu. Miałem możliwość przetestowania parownic domowych i profesjonalnej marki K. Para wydobywająca się z dyszy ma około 40-50 stopni celcjusza więc gdzie tu dezynfekcja??? Przetestowane osobiście przeze mnie z ciekawości jak gorąca jest para z takich urządzeń. Własną rękę przyłożyłem na odległość 5-10 cm od dyszy!!! Cóż …. zwykła fizyka, po pierwsze odległość na jaką jest transportowana para (wąż pary, przedłużki itp.), po drugie gdy para wydobywa się z dyszy natychmiast miesza się z powietrzem z otoczenia, i po trzecie po zetknięciu z powierzchnią „czyszczoną/dezynfekowaną” gdzie od razu się skrapla ze względu na różnice temperatur. To wszystko ma wpływ na temperaturę pary używanej z takich urządzeń. Jak pomyślę, że w szpitalu używają tego do dezynfekcji to aż mnie wzdryga brrrrrr…

 2. lak-serwis on said:

  Pokazanie złych metod to też dobra informacja, proponuję jednak, zwrócić większą uwagę na preparaty czyszczące wykonane w nanotechnologii, jest to temat, nie wszystkim jeszcze znany, ale bardzo ciekawy. Tapicerkę można wyczyścić bardzo ładnie, bez tego całego zaplecza technicznego. Szukając preparatu w tej technologii, trzeba tylko zwrócić uwagę, czy jest to koncentrat, bywa, że niektóre środki mają mniej wspólnego z nano niż powinny….

 3. eco-cleaner on said:

  do pana MICEK ws dezynfekcji parowej.

  para przy wylocie z dyszy ma najwyższą temperaturę do 1 cm. niech sobie pan w takiej odległości potrzyma rączkę i przyśle zdjęcia z poparzeniami. zajmuję się czyszczeniem parowym już jakiś czas i uważam ten sposób za najlepszy do czyszczenia tapicerki,dywanów i również dezynfekcji.posiadam profesjonalny sprzęt (myjnia parowa Marem JMR-8000e)i wykonuję dezynfekcję w pieczarkarni parą mikrobiologia się poprawiła a klient nadal korzysta.

 4. Chciałabym kupić sobie taki fajny sprzęt do czyszczenia dywanów, ale takie urządzenie niestety kosztuje :( Ile razy sama się zabierałam do czyszczenia za pomocą róznego rodzaju sprayów, które potem wystarczyło tylko odkurzyć, czy pianek do prania. Efekt marny. Raz w roku zamawiam firmę, która pierze wykładziny w całym domu, a czasem jak jest potrzeba to i kanapę Nie ma porównania. Sama nigdy bym tego tak nie doprała. Używają Karchera i dobrych środków chemicznych. Jeśli byłby ktoś z Poznania, to polecam www.sjkarcher.pl

 5. Grzegorz Domasik on said:

  Witam.

  Proszę podać przybliżony koszt czyszczenia tapicerki w samochodzie Citroen C4 Grand Picasso bez podsufitki. Tapicerka jest generalnie w dobrym stanie, jednak „fachowiec”, który wykonał usługę jej czyszczenia zrobił to tak, że po pewnym czasi powychodziły białe plamy (zacieki) i chciałbym się tego pozbyć.

  Proszę mi jeszcze powiedzieć jak wygląda po takiej operacji suszenie samochodu.

  Pozdrawiam
  Grzegorz Domasik.

 6. Pukiel on said:

  Ja jeszcze bym poleciła Thomas – samemu można wyczyścić samochód.
  http://www.idealnyodkurzacz.pl/porada/id/211/sprzatanie-samochodu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

HTML tags are not allowed.