Jak usunąć plamy oleju

Będąc na parkingu samochodowym, w magazynie czy garażu możemy zauważyć pod naszymi stopami ciemne plamy, które mimo powierzchownego oczyszczenia wciąż pozostają zauważalne. Są to pozostałości oleju, który migrował w głąb czyszczonej powierzchni.

Głębokość i czas migrowania substancji jest uzależniona przede wszystkim od struktury materiału, jego chłonności oraz warunków atmosferycznych.

Jak usunąć olej z powierzchni chłonnych, takich jak:

 • kostka brukowa
 • posadzka betonowa
 • posadzka z piaskowca ?

 Istnieją dwa skuteczne sposoby na pozbycie się uciążliwych plam:

 1. użycie rozpuszczalników organicznych
 2. użycie środków zasadowych

Przy pomocy tych preparatów można samodzielnie w bardzo łatwy, prosty i tani sposób usunąć tego rodzaju zabrudzenia bez konieczności korzystania z usług firm i bycia narażonym na horrendalne rachunki za wykonaną usługę, tylko dlatego, że ktoś żeruje na naszej niewiedzy.

Jak usunąć plamy olejowe przy użyciu rozpuszczalników organicznych? Jakich użyć? W jaki sposób je stosować?

Najczęściej stosowane rozpuszczalniki to:

 • aceton
 • ksylen
 • nitro
 • toluen
 • benzen

Preparaty te posiadają dużą zdolność rozpuszczania tłuszczów, używanie ich nie wytwarza ścieków przez co są mało szkodliwe dla środowiska. Dodatkowo środki te charakteryzują się niską ceną oraz łatwą dostępnością. Jedynym problemem, jaki nastręczają, przy ich stosowaniu w usuwaniu plam olejowych z posadzek, jest ich lotność i szybkie odparowywanie, które można spowolnić w bardzo prosty i skuteczny sposób, tak aby rozpuszczalnik, który zostanie przez nas użyty, miał możliwość wniknięcia w strukturę czyszczonej powierzchni i jej odtłuszczenie. Jest nim użycie folii.

Chcąc usunąć plamy olejowe przy pomocy rozpuszczalników na zewnątrz obiektów, chodników lub miejsc parkingowych, które są w szczególności narażone na tego typu zabrudzenia, pamiętajmy, aby dzień do wykonywania tych prac był pochmurny, bezwietrzny i bez opadów, ponieważ oprócz foli, której użyjemy do spowolnienia odparowywania rozpuszczalników, istotną rolę odgrywa również temperatura powietrza i jego ruch.

Wylewamy na plamę rozpuszczalnik, przykrywamy folią w taki sposób, aby po jej położeniu powstawało jak najmniej pęcherzyków powietrza. Co jakiś czas dolewamy preparatu, podnosząc folię. Możemy wykorzystać do wykonania tego zadania również materiał, który nasączany środkiem będzie działać jak kompres. Minimalnie po godzinie stosowania środków i późniejszym ich odparowaniu plamy olejowe powinny całkowicie zaniknąć.


4 comments on “Jak usunąć plamy oleju

 1. IREK SZYMAŃSKI on said:

  WITAM
  CZY ZWYKŁY ROZPUSZCZALNIK NITRO WYSTARCZY ?

 2. Mirek1952 on said:

  Próbowałem ale coś nie pykło :(

 3. Ja użyłem nitro do wyczyszczenia asfaltu. Plamy po oleju znikły ale mam teraz wypalony asfalt!

 4. GrupaPSC on said:

  Lepiej zastosować preparat o odczynie zasadowym np. FLORMATIK FAT. Namoczyć roztworem posadzkę, poczekać 10 min., poszorować i spłukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

HTML tags are not allowed.