Plan Higieny Posadzki Betonowej

W jaki sposób utrzymać czystość posadzki betonowej?

Plan Higieny - Posadzki Betonowej

Codzienna pielęgnacja posadzki

  1. Zamiatanie z wykorzystaniem mopów akrylowych, zamiatanie miotłą lub odkurzanie.
  2. Mycie mopem * (stężenie zgodne z Kartą Techniczną wybranego środka).
  3. Mycie maszynowe – około 3% stężenie środka do mycia posadzek, zalecamy używanie czerwonych padów.
  4. Doczyszczanie – podnieść listwę zbierającą w automacie, posadzkę namoczyć na około 15 minut (metoda jw.), następnie opuścić listwę i wypłukać posadzkę (nie doprowadzać do wyschnięcia posadzki w trakcie doczyszczania!).
  5. Czyszczenie punktowe – można wykorzystać płyn do mycia szyb i ręcznik papierowy.
  6. Jeśli wyleje się sok czy kawa należy to zebrać za pomocą ręcznika papierowego (zawsze powinien być do dyspozycji) a miejsce trzeba zmyć ciepłą wodą z dodatkiem mydła, myć od zewnątrz do środka plamy.

* Ważna zasada: 8 litrowym roztworem można umyć do 40 m² posadzki po czym roztwór należy zmienić. Uniknie się w ten sposób osadzania tzw. „kamienia wodnego” i przenoszenia brudu.

Utrzymanie czystości na nowoczesnych posadzkach betonowych jest łatwe. O czym warto pamiętać podczas ustalania Planu Higieny Posadzki Betonowej?

  1. Przed myciem należy usunąć piasek z posadzki.
  2. Nie wolno używać żadnych odplamiaczy, środków kwaśnych (poniżej 6 pH), środków myjących o stężeniu wyższym niż 5% (roztwór roboczy z koncentratu).
  3. Jeśli po myciu zostają smugi posadzkę należy doczyścić, zmniejszyć stężenie środka do mycia lub umyć posadzkę wodą bez chemii a w przyszłości dokładniej zamieść posadzkę przed myciem.
  4. Co najmniej raz w tygodniu cała posadzka powinna być myta maszynowo.
  5. Nie przesuwać żadnych przedmiotów po posadzce (np. palet wózkiem widłowym).
  6. Jeśli na posadzce wyleje się olej należy go posypać sorbentem (powinien być zawsze do dyspozycji) sorbent zmieść a następnie posadzkę zmyć ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego.
  7. Jeśli na posadzkę wyleje się kwas należy go zasypać sorbentem, usunąć brudny sorbent a następnie dokładnie wypłukać posadzkę czystą wodą (bez chemii), jeśli kwas zmatowi posadzkę należy zlecić naprawę uszkodzonego miejsca.
  8. Przy wejściach pieszych zainstalować wycieraczki, które powinny być codziennie odkurzane a co 3 dni trzepane.
  9. W okresie zimowym na butach wnoszony jest śnieg z solą drogową, sól ta matowi, niszczy beton z tego względu szczególnie często trzeba trzepać wycieraczki (najlepiej mieć kilka na wymianę tak aby nie tworzyły się kałuże wody).
  10. Wózki obsługujące hale nie powinny wyjeżdżać na zewnątrz, powinny mieć białe opony.

Ważne: brudne wycieraczki nie spełniają swojej funkcji, dlatego szef ekipy sprzątającej powinien regularnie sprawdzać ich stan (czystość, stopień zużycia). Co najmniej raz na pół roku wycieraczki materiałowe powinny być prane (należy zadbać o dobre płukanie tak aby nie została chemia w materiale). Pranie wycieraczek można zlecić zaprzyjaźnionej ręcznej myjni samochodowej.

Nowoczesny obiekt powinien mieć przygotowane odpowienie strefy wstępnego łapania brudu.

Komentowanie jest wyłączone.